Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sólo výjezd na kole

7. 09. 2017 8:53:22
Ten den se rozhodne vypravit na kole na vrchol nejvyššího kopce v okolí. Stoupání do vrchu ho nějak vzrušuje. Je to pro něj adrenalin, cítí se při tom trochu víc mužně, ale také ho to dokáže nabíjet, když je tedy zrovna ve formě.

Vrchol toho kopce vidí i z okna svého bytu. A na něm vysílač a rozhlednu. Jede sám. Je to jiné. Nemusí se na nikoho ohlížet. Jede si svým tempem, když chce, zastaví, rozhlédne se. Když chce jet po polní cestě a ne po asfaltce, neptá se, prostě si to razí kudy ho napadne. Má to svůj půvab a zdá se, že je to i součást toho, kam směřuje a co musí nějak dát, pakliže nemá neustále být ve vleku vzpomínek. Váží si jich, ale nechce se stát jejich otrokem. Z minulosti nevyroste, ta sama o sobě není vždy dobrým společníkem. Tím je někdy lepší přítomná chvíle. Jako zrovna teď. Z obou stran míjí vesnická stavení s půvabem historie. Někde jakoby se čas zastavil, jakoby něco ještě zůstalo mimo „systém.“ Stranou tlaku, který na nás vytváří a my pak měníme i to kolem sebe ne vždy optimálním způsobem.

Na poli je již obili poseté. Zastaví a sleduje, jak stočené svazky nakládají na vlečku taženou za traktorem. Svítí slunce. Celé to posečené pole jakoby bylo zlaté ... Sedí pod stromem a upíjí vodu, kterou si vzal sebou. Za ním je louka plná kytek. Natáhne se na záda a dívá se do modrého nebe. Je v klidu a v pohodě. Vzdálený na chvíli všedním starostem. Záhy sedne na kolo a jede dál vytčeným směrem. V jedné chvíli ho přemůže smutek. Trochu se lekne, ne moc ale přece. Najednou by za svými zády rád někoho měl. Dívku, s níž by si mohl na tom kole třeba popovídat a někde na louce s ní ležet a v pauze odpočívat, sdílet ... . Chce být sám nebo s dívkou a ženou v jedné osobě? Té samoty je na něj někdy příliš. I toho ticha, které dokáže ubíjet.

Stoupá strmě vzhůru. Pravidelně dýchá, zdá se, že ten kopec zvládne a že to pro něj nebude ani extrémní zátěž. Přece jen začal jezdit více pravidelně a nyní se dostavuje sladká odměna. Trochu mu vezme vítr z plachet starší pán, který ho předjede na elektro kole. Šlape se mu lehce a každým záběrem se ten člověk vzdaluje. No do háje, poví si tiše, snaží se přidat, ale více nemůže. Opře se do něj navíc ostré slunce, v nohou začíná cítit bolest, ale bojuje, vciťuje se do kluka, kterým byl a který někdy až úporně dokázal víc, než by si kdo myslel. Zabejčil se a ejhle. Byl první v cílové rovince. Třeba coby běžec na patnáctistovce.

Je kilák pod vrcholem. Stoupání je strmější, ale nějak jde šlapání paradoxně snáze. Čím větší odpor kopec klade, tím více se cítí uspokojen. Nemá prostor na nic jiného myslet. Na to co podělal, co by chtěl, co ho štve a s čím nehne, co ho žere a nejraději by kvůli tomu křičel.

Ještě dá pár ostrých zatáček /být pod ním moře, bylo by to dokonalé/, a ocitne se nahoře. Na horizontu Českého ráje, na vrcholu kopce, který se jmenuje Kozákov. Sesedne z kola, narovná se, rozhlédne se po krajině, výhled až na samé vrcholky Krkonoš. To je jeho domov. Asi by dokázal žít jinde, ale v daný moment o tom neuvažuje.

Objedná si záhy limo a párek. Napíše sms své tetě, pozdravení z vrcholu kopce. Komu ještě může, bratrovi, kamarádovi, spolužačce, bývalému kolegovi z práce, moc těch lidiček není a říká si, proč to tak je. Někdy ho to mrzí a jindy to přijímá s nadhledem. Už ví, že někdy stačí i jeden člověk, aby se cítil lépe.

Jakmile si odpočine, spustí se z kopce. Jede opatrně. Z hlavní silnice pak sjede do vyježděné koleje na louce. Ukázal mu tu cestu bratranec, s nímž nedávno na ten kopec také vyjížděl. Zkratka ale hlavně přítulná krajina s nečekaným rázem. V její jedné kotlině zastaví, podívá se znovu k obloze, dýchá, dívá se a prožívá krásu přítomné chvíle, kterou mu nikdy nikdo nevezme. O samotě stranou všeho a ode všech.

Autor: Jan Jurekjan | čtvrtek 7.9.2017 8:53 | karma článku: 6.92 | přečteno: 178x

Další články blogera

Jan Jurekjan

Popovídání s kamarádem

Někdy člověk musí být víc tvrdý nejen k sobě ale i k druhým. Měl na to přijít dřív, byl by o dost dále, kdyby se tomu nebránil, kdyby to v sobě nedusil a choval se tak, jak cítil a jel si po své vlastní ose. Ale právě na to neměl

16.9.2017 v 8:10 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 142 | Diskuse

Jan Jurekjan

Stanování

Sbalí si svých pár věcí, především nově zakoupený stan a hned za čerstva k ránu vyrazí. Potřebuje zmizet. Něco zažít. Potkat nové lidi. Být někde uprostřed volné krajiny a neřešit, co si kdo o něm myslí. Být sám sebou kdekoliv ...

3.9.2017 v 9:27 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jan Jurekjan

Babička

Občas si na to rád vzpomene, jaké to bylo tenkrát, kdy ještě nebyl dospělý, kdy ještě spoustu věcí nemusel, a těch, co musel, bylo méně než těch, které ve skutečnosti mohl. Například jezdit na kole, nebo hrát fotbal, nebo jen ...

29.8.2017 v 8:04 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 280 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XIII.

Chvíle, kdy všechna slova jsou marná a nezbývá, než srovnat si účty ručně. Kdo s koho. Miloš versus Erik...

23.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Severín M (1)

Život je takový hloupý způsob, jak strávit čas čekání na smrt. Severín M je totální outsider. Tento svět nechápe, ani o to nestojí.

23.9.2017 v 15:06 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lucie Menclíková

Pořádná rána pod pás

Ty největší podpásovky přicházejí přesně ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte. Překvapení mám ráda, ale ne ty nemilý. To je to nejhorší, co může bejt.

23.9.2017 v 10:12 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 437 | Diskuse

Dita Jarošová

Fenomenální Jarmila Novotná...

Její hlas mne provázel v dětství, ale mnoho věcí jsem o ní nevěděla, ovzduší doby mlžilo, obrušovalo památky stejně jako jména, podobně, jako tomu bylo již v dávném Egyptě. Byly to písně "Ach synku, synku" a "Teče voda teče"...

23.9.2017 v 0:03 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 268 | Diskuse

Dita Jarošová

Svědkem doby...

Být svědkem doby znamená být pozorovatelem, nebýt lhostejným vůči okolí, vyjadřovat se k problémům a všímat si spojitostí.

22.9.2017 v 20:56 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 81 | Diskuse
Počet článků 80 Celková karma 9.25 Průměrná čtenost 393
Jsem původní profesí učitel. Příležitostně publikuji recenze v tištěných periodikách. Byl jsem třikrát oceněn v rámci celostátní scenáristické soutěže Nadace RWE Barrandov.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.